Chlorella
- Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
- Przeczytano: 2461
- 0 komentarze
- Subskrybuj zmiany
- Drukuj
Chlorella to obok spiruliny najbardziej popularna z alg, zaliczana do elitarnego kręgu superfood. Ze względu na swoje właściwości polecana jest zwłaszcza weganom, a także osobom o osłabionej odporności lub cierpiącym na zatrucie metalami ciężkimi. Zawiera ponad 70 cennych substancji, takich jak aminokwasy, witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. Oto kilka jej cudownych właściwości:
- Jest najbogatszym znanym źródłem chlorofilu (stąd jej nazwa), którego lista zasług jest przeogromna: zwiększa on m.in. liczebność czerwonych krwinek, dostarcza żelaza i magnezu, zapobiega anemii, oczyszcza wątrobę i jelita, zmniejsza żylaki, poprawia wzrok, zwalcza nieprzyjemny zapach potu czy przyspiesza gojenie się ran.
- Cechuje się wysoką zawartością witaminy B12, której brak może upośledzić sprawność intelektualną i wywołać zaburzenia neurologiczne. Nawet niewielki deficyt tej witaminy bywa bardzo groźny dla zdrowia. Chlorella zawiera więcej B12 niż wątroba wołowa, uważana powszechnie za najlepsze jej źródło. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że witamina B12 dostarczana z glonów nie jest przyswajalna przez ludzki organizm.
- Jest niezwykle zasobna w beta-karoten, który organizm wykorzystuje do produkcji witaminy A, odpowiedzialnej choćby za stan oczu i cery.
- Ma silne właściwości odtruwające i oczyszczające organizm. Błony komórkowe chlorelli wiążą toksyczne substancje i metale ciężkie, jak np. rtęć z amalgamatowych plomb czy kadm z papierosów, jak również rozpuszczalniki, pestycydy i in.
- Zawiera sporo wysokiej jakości białka (stanowi 60 procent jej składu, czyli dwa razy więcej niż np. soja). Białko chlorelli zawiera 19 aminokwasów, w tym wszystkie niezbędne dla dobrego funkcjonowania organizmu człowieka (m.in. lizynę, która przyspiesza usuwanie ołowiu z organizmu i zwalcza m.in. opryszczkę ). Stąd też białko chlorelli jest równorzędne z białkiem zwierzęcym, zawiera jedynie mniej metioniny (aminokwasu, którego jednak wiele też w innych produktach roślinnych, jak orzechy, sezam, zboża czy strączki).
URL Trackback dla tego wpisu na blogu
Komentarze
-
Najpierw zaloguj się a potem wyślij komentarz