Kolagen na stawy: działanie i niedobór, dieta i suplementy diety
- Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
- Przeczytano: 1376
- 0 komentarze
- Subskrybuj zmiany
- Drukuj
Kolagen na stawy to suplement diety, który ma uzupełniać ewentualne niedobory substancji budulcowych chrząstki, a także innych elementów, które tworzą staw. Kolagen jest naturalnym białkiem tkanki łącznej. Jest bardzo elastyczny, a jednocześnie niezwykle wytrzymały. Co warto o nim wiedzieć?
Działanie kolagenu na stawy
Kolagen na stawy, zarówno naturalny, jak i w formie suplement diety - do picia czy w tabletkach - odbudowuje struktury stawowe, wspiera je w regeneracji ran i uszkodzeń tkankowych, wpływa na odporność, elastyczność i wytrzymałość tkanki chrzęstnej stawowej oraz innych struktur.
Dzięki kolagenowi produkowana jest odpowiednia ilość mazi stawowej, możliwe jest poruszanie się i funkcjonowanie. Należy jedna pamiętać, że kolagen wzmacnia cały organizm na różnych poziomach, ponieważ jest kluczowym elementem budulcowym wszystkich tkanek w organizmie.
Czym jest kolagen?
Kolagen jest związkiem chemicznym, który należy do grupy białek tkanki łącznej. Stanowi główny składnik kości, chrząstek, ścięgien, więzadeł i skóry. Jest białkiem, które składa się z trzech łańcuchów, zwiniętych razem w potrójną helisę. Każdy łańcuch zawiera ponad 1400 aminokwasów. To między innymi glicyna, prolina, hydroksyprolina czy hydroksyzyna. Kolagen jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, stanowiący około 30% wszystkich białek ludzkich.
Ze względu na miejsce występowania wyróżnia się aż 8 typów tego białka, przy czym za optymalną pracę stawów odpowiedzialny jest kolagen typu II. To główny budulec chrząstki stawowej, który stanowi 90% jej struktury. Wpływa na kości i utrzymanie masy mięśniowej. Kolagen typu I jest budulcem ścięgien i tkanki kostnej, bierze czynny udział w procesie regeneracyjnym uszkodzonej chrząstki stawowej. Jest bardziej rozpowszechniony niż kolagen typu II na stawy. Obydwa rodzaje wykorzystywane są w leczeniu i odbudowie chrząstek.
Niedobór kolagenu
Włókna kolagenowe podlegają nieustannej wymianie, jednak ilość kolagenu w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Zaczynają zanikać, kiedy rozpoczynają się procesy starzenia. Dzieje się tak od około 25. roku życia. Degradacji włókien kolagenowych nie da się całkowicie zapobiec.
Co sprzyja niedoborowi kolagenu? Okazuje się, że nie tylko czas, ale również choroby, na przykład autoimmunologiczne, zmiany zwyrodnieniowe oraz regularna, forsująca aktywność fizyczna. To dlatego najczęściej wybierane leki kolagenowe to nie tylko kolagen na stawy kolanowe, ale i kolagen na stawy dla sportowców.
Niedobór kolagenu odbija się na:
Jak uzupełnić kolagen w stawach?
Kolagen pełni w organizmie bardzo ważną rolę, wpływa na jakość codziennego funkcjonowania. To dlatego należy nie tylko wspierać jego syntezę, ale i uzupełniać.
Jak to zrobić? Można postawić na kolagen naturalny na stawy, czyli dietę, która pozwoli na uzupełnienie kolagenu oraz zabezpieczy chrząstki stawowe przed ścieraniem. Gdzie można znaleźć naturalny kolagen? W produktach zwierzęcych, takich jak galaretki i wywary mięsne, chrząstki drobiowe, żelatyna spożywcza, ryby, a także galaretki owocowe z żelatyną, mleko, przetwory mleczne.
Suplementy diety z kolagenem:
tabletki z kolagenem na stawy,
kolagen do picia: kolagen w proszku na stawy i kolagen w płynie,
maść z kolagenem na stawy,
preparaty z kolagenem i kwasem hialuronowym,
zastrzyki kolagenowe na stawy.
Leki z kolagenem na stawy łagodzą ból), stany zapalne, sztywność i ograniczenie ruchomości stawowej, czyli tonują objawy związane z procesami destrukcyjnymi chrząstki. To dlatego sprawdzą się u sportowców, pracowników fizycznych oraz osób z chorobą zwyrodnieniową i seniorów.
Sam kolagen może nie wystarczyć, dlatego warto pamiętać, że jego naturalną produkcję wspierają witaminy biorące udział w jego syntezie.
To witamina A, E i C. Kluczową rolę odgrywa witamina C, ponieważ pobudza produkcję kolagenu, wpływa na biosyntezę elastyny. Witamina E, zwana witaminą młodości, jest silnym antyoksydantem. Z kolei witamina A ma dobroczynny wpływ na skórę. Warto również pamiętać o biotynie, cynku i miedzi.
Komentarze
-
Najpierw zaloguj się a potem wyślij komentarz