Równowaga kwasowo-zasadowa to jeden z najważniejszych mechanizmów regulujących działanie naszego organizmu. Utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej jest warunkiem koniecznym do utrzymania organizmu w odpowiedniej kondycji. Dla organizmu niebezpieczna jest zarówno kwasica, czyli zbyt niskie PH, jak i zasadowica, a więc PH zbyt wysokie. Zasadowica może wydawać się nam mniej niebezpieczna ze względu na optymalne PH, które mieści się w granicach 7,35 - 7,45, a więc jest zasadowe. Okazuje się jednak, że środowisko mocno zasadowe nie jest do końca zdrowe. Długotrwała zasadowica może prowadzić min. do zaburzeń pracy mózgu, czy układu oddechowego. Zasadowica to jednak rzadka przypadłość. Najczęściej wynika z innych schorzeń.

Kwasica to według różnych źródeł problem 80-85% populacji Europy. Dieta współczesnego Europejczyka to faktycznie w większości produkty zakwaszające, do których zaliczyć należy mięso, produkty mączne, czy cukier i tłuszcz. Zakwaszenie organizmu, czyli obniżone PH to nic innego jak nadmiar substancji kwaśnych w stosunku do tych zasadowych, a mowa oczywiście o żywności. Długotrwałe zakwaszenie może prowadzić na przykład do powstania kamieni nerkowych.

Odczyn kwaśny - kwasica

Przyczyny zakwaszenia:

Główna przyczyna kwasicy to oczywiście codzienna dieta. Częściej sięgamy po produkty przetworzone, szczególnie z mięsa. Produkty wysoko zakwaszające organizm to:

Przyczyny kwasicy:

Wiele jest schorzeń, których nie kojarzymy z zakwaszeniem. Tymczasem objawy zakwaszenia to często poważne choroby. Objawami zakwaszenia mogą być:

Skutki kwasicy:

Długotrwała kwasica może doprowadzić do:

Odczyn zasadowy - zasadowica

Przyczyny zasadowicy:

Zasadowica to podobnie jak kwasica skutek złej diety. Produkty wysoko alkaliczne (zasadotwórcze) to przede wszystkim warzywa i owoce:

Objawy zasadowicy:

Objawy zasadowicy to przede wszystkim skurcze i osłabienie organizmu związane z utratą potasu.

Skutki zasadowicy:

Długotrwała zasadowica może prowadzić do zaburzeń pracy serca, czynności naczyń i mięśni. W zasadowicy występują również zaburzenia nerwowe, pracy jelit i nerek.

Jak utrzymać równowagę kwasowo-zasadową?

Odpowiednia dieta to klucz do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Dieta powinna składać się w 80% z produktów zasadotwórczych i w 20% z produktów kwasotwórczych. Warto kontrolować odczyn PH swojego organizmu i odpowiednio dostosować do niego swoją dietę.